Adelaide’den Darwin’e Avustralya Outback Deneyimi

Bu yazı Adelaide’den Darwin’e Avustralya Outback Deneyimi isimli yazı dizisinin ilk yazısıdır. Bu diziye ait yazıların listesine buradan ulaşalabilirsiniz.

Avustralya’ya gelmeden önceki ‘Orada neler yapmayı planlıyorsun?’ sorusunun yanıtı ile gerçekte olanlar arasında herhalde dağlar kadar fark var. En azından şimdiye dek yaptıklarımın gerçekleşeceğini kestiremezdim herhalde. Gerek doğa yürüyüşleri olsun, gerek gezilen görülen mekanlar olsun hayatımda aldığım en iyi kararlardan biri olduğunu düşünüyorum bir dönemi Avustralya’da yaşamış olmayı. Tabi neler yaptığınız/yapacağınız kimlerle tanışıp arkadaşlık yaptığınızla doğrudan etkili. Bu konuda kendimi ayrıca şanslı sayıyorum.

Girişi çok dağıtmadan asıl konuya gelelim hemen. Sınav dönemi biter bitmez ertesi günün sabahında Melbourne’den Adelaide’e geçiyoruz. Uçak sabahın erken saatinde olduğundan uçağı kaçırmamak için gece hiç uyumayıp sabah ilk tren ve otobüs kombinasyonu ile havaalanına varıyorum. Tabi öncesinde odayı toparlama, ev arkadaşları ile vedalaşma, odadan çıkmadan gerekli hesap kitabın yapılması, ev sahipleriyle olan maddi ilişkinin sonlandırılması ve çantaların gezi öncesi son halini alması gibi bir çok ayrıntıyla beraber. Ana plan üniversite dönemi sonrası 3 hafta boyunca Adelaide’den Darwin’e Avustralya’nın en meşhur road triplerinden birini gerçekleştirmek. Yol uzun. Stuart Highway (ki sonra detaylı değineceğim) Avustralya’yı ortadan bölüp güneyden kuzeye başlı başına 3 bin kilometrenin üzerinde. Arada uğrayacağımız yerlerle birlikte bitimi 5 bin kilometre üzerinde görmeyi hedefliyorduk. Gerçekte ne mi oldu? 6 bin kilometrenin üzerinde yol gittik. 23 gün boyunca yaşanan Avustralya outback deneyimi ister istemez bakış açısına dokunuyor insanın. Avustralya’nın kendisine bakış açınız değişiyor bir anda. O ana dek oluşmuş Avustralya algısı yerini bambaşka bir şekle girerek yeni bir deneyime bırakıyor. Şunu çok açık söyleyebilirim ki eğer bu yolculuğu yapmadan ve Avustralya’nın o bölgelerini (güneyden kuzeye uzanan uzun yol boyunca uğradığımız şehirler) görmeden dönseymişim ciddi anlamda Avustralya hakkında konuşamaz, tespitler yapamazmışım gibi hissediyorum. Çünkü Melbourne’de geçirdiğim 5 ayın ardından (ki bu süre zarfında Tazmanya ve East Coast bölgelerini de ziyaret ettim) bu yolculuk boyunca karşılaştığım olaylar, gördüğüm yaşam biçimleri bana en başta Avustralya’nın gerçekten ne kadar büyük bir yer olduğunu gösterdi. Kendi içerisinde bile birbirine uzak olan insanların farklı yaşam tarzlarını benimsemeleri, dillerinin, ifade tarzlarının, hayata bakış açılarının bambaşka olduğu ancak eninde sonunda aynı çatı altında toplandığı bir yer Avustralya. Sadece kültür ve yaşam biçimi değil, doğa ve çevre aslında ilk başta değişen ve sonrasında diğer tüm herşeyi etkileyen temel sebep. Güneyden kuzeye önce mavi ve yeşil ile başlayıp sonra kırmızıya geçiş, sonrasında yeşilin başka mavinin başka bir tonu ile yolculuğu bitiriş. Hala yol boyunca yaşanan bu değişim gözümün önünde.

İşin diğer bir güzel tarafı, yolculuğun ilk ve son iki günü hariç tüm konaklamayı karavan parklarında yapıp çadırda veyahut yolculuk yaptığımız araçların içinde yatmamız oldu. Bu süre zarfında türlü böcekler -ki tanımlarken böcek tabiri bile çok hafif kaçar- tanımlanamaz boyutlarda olduklarından bildiğimiz böceklerden değiller, kurbağalar, çekirgeler, yarasalar, uçma, yürüme, zıplama ve yüzme kabiliyetlerinin kombosuna sahip ilginç yaratıklar, kimi zaman timsah ve bufalo çıkabilir uyarıları bulunan yerlerde tüm bunlarla beraber bir şekilde insani ihtiyaçlarınızı gidermeye çalışmaya çalışıyorsunuz. Tabi her zorluk en sonunda keyifli bir anı olarak elde kalıyor. Şimdi her ne kadar gülüyor olsak dahi sonuçta klozette 3 tane kurbağa görmek o an için ufak çaplı bir şok yaşatıyor. Gerçi sonradan alışıp yadırgamıyor insan ama ilkler hep bir başka oluyor.

Daha önce yaptığım gezilerden elde ettiğim en önemli kazanımınlardan birinin gezi notları tutma alışkanlığı olduğunu düşünüyorum. Zira özellikle uzun yolculuklarda bir süre sonra hangi gün nerede kaldığımızdan nereleri ziyaret ettiğimize, hangi olayların başımızdan geçtiğine kadar bir çok detayın uçup gittiğine şahit olduğumdan beridir uzun uzun yazmaya vakit bulamasam dahi, o günü bana hatırlatacak ufak notlar tutmaya başladım. Aslında doğrudan unutmuyor ama o günü hatırlatacak en ufak bir imge ile karşılaşamayınca anılar giderek tarihin tozlu sayfalarında olmasa bile beynimizin bir köşesinde bir daha hiç açılmayacak arşivler gibi istifleniyorlar. Bu nedenle gezi notlarımın bir kısmını gezdiğim süre zarfında metinleştirmemin yanında, geri kalanlarını aldığım notlardan tamamlayıp baştan sona bir dizi halinde yayınlamaya çalışacağım. Bu seriyi yazarken asıl motivasyonum hem kendi elimde üzerinden zaman geçse dahi dönüp bakabileceğim, hatıralarımı tekrar yaşatıp o eğlenceli anları tekrar yad edebileceğim bir arşiv oluşturmak hem de benzeri bir yolculuğu yapmak isteyenlere kılavuz olarak kullanmasalar dahi en azından yolculuk sırasında neler yapıp yapamayacaklarının fikrini oluşturabilecek derli toplu bir bilgi kümesi sunabilmek. Tabi ilk sebep çok daha önemli bir motivasyon ikincisine oranla.

Günleri detaylı anlatmadan önce izlediğimiz rotayı kabaca şu şekilde özetleyebilirim. Günlerin detaylarını yazdıkça linklemeye çalışacağım.

Adelaide -> Barossa Valley -> Flinders Ranges -> Woomera -> Coober Pedy -> Kings Canyon -> Uluru -> Alice Springs -> West Macdonnell Ranges (Glen Helen) -> Tennant Creek -> Mataranka -> Katherine -> Cooinda (Yellow Waters / Kakadu NP) -> Jabiru -> Batchelor (Litchfield NP) -> Darwin

Ayrıca harita üzerindeki görünümü ise şu şekilde

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s