Woomera

Bu yazı Adelaide’den Darwin’e Avustralya Outback Deneyimi isimli yazı dizisinin beşinci yazısıdır. Bu diziye ait yazıların listesine buradan ulaşalabilirsiniz.

Woomera’ya gelişimiz normal planlanandan bir gün erken oluyor. Woomera’dan hemen sonraki yolun bir hafta boyunca saat 08.00 – 14.00 arasında kapatılacak oluşu bizim tüm planlarımızı değiştirmemize yol açtığından erken geliyoruz. Planımız bir gün Woomera’da kalıp ertesi gün sabah erken yola çıkarak sorunlu bölümü sabah saat 8’e kadar geçmiş olmak.

Ancak Woomera’dan bahsetmeden önce birazcık yol durumundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Hep kulağımıza çalınan outback ve middle of nowhere kavramlarını yavaş yavaş görmeye başladığımız ilk coğrafyanın Flinders Ranges ile beraber Woomera’ya çıkan bölge olduğunu düşünüyorum. Zira yolculuğun bir noktasında gözümün alabildiğince gördüğüm tek şey düzlüktü. Hiçbir şeyin olmadığı, sıcaklığın ciddi bir şekilde hissedilmeye başlandığı, çevrenizde sizden başka kimsenin olmadığını ya da iyi gizlendiklerini açıkça yüzünüze vuran topraklar. Olaya şaşkınlığımdan ötürü verdiğim poz her şeyi açıklamaya yetiyor sanırım.

Woomera bir nevi Avustralya’nın roket, silah, uydu vb. geliştirme ve test merkezi. Çok fazla boş ve kullanışsız araziye daha doğrusu çöle sahip olması yapılacak testler için elverişli bir ortam sağlıyor. Zira ortada kaybedilecek bir şey yok. Stuart Highway’in Woomera sonrasına denk gelen kısmının belli zamanlarda kapatılmasının sebebi ise tamamen bu testler. Haliyle Woomera, aynı zamanda Explorer Highway diye adlandırılan Stuart Highway yolunu kullananlar için zorunlu bir durak. Woomera’da görülmeye/anlatmaya değer tek yerin Açık Hava Müzesi olduğunu düşünüyorum. Şimdiye dek geliştirilen uydulardan, Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan silah, roket ve uçaklara, uçaksavarlardan, fırlatılmış roketlerin kalıntılarına kadar bir çok öğenin sergilendiği bir müze. Zaten bu müzeyi gezerken öğreniyoruz ki Woomera’nın kuruluş amacı tamamen bu gayeye hizmet etmek. 1947’de kurulan kasabaya halk erişimi 1982’ye kadar ise yasakmış.

Woomera’da karavan parkta kalan vaktimizi geçirirken aynı zamanda bizimle beraber aynı alanda kalan bir bisikletli grubu ile karşılaşıyoruz. 20 kişinin üstünde bir sayıları var. Çoğu tek kişilik çadırlarında kalıyorlardı. Grup bizim ters istikametimizde ilerleyerek yolculuklarını Adelaide’de tamamlayacakmış. Bisikletle gitmek için uzun ve zor bir yol. Her birini tekrar takdir ediyorum azimlerinden dolayı. Ben arabayla giderken dahi bu kadar zevk alıyorken bisiklet yolculuğu sırasında onların ne kadar zevk aldıklarını düşünüp keyifleniyorum.

Sakin bir akşam sonrası sabah 5 civarı yola çıkmak üzere sözleşiyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s